Upcoming Events Past Events

Past Events


Seattle, WA

February 16-18, 2018



Results

Performance Level - Mini Category - Solo
1st Place High Score (*)#8 Oh YeahEmerald City Dance Complex
2nd Place High Score#5 Mr. Postman High Impact Dance Academy
3rd Place High Score#10 Madeline High Impact Dance Academy
4th Place High Score#1 Amazing Grace High Impact Dance Academy
5th Place High Score#7 Mama, I’m a Big Girl Now!Melanie's Dance Unlimited
 
Performance Level - Junior Category - Solo
1st Place High Score (*)#40 Our Corner of the UniverseDance Elite
2nd Place High Score#20 The HunterDance Elite
3rd Place High Score#21 Not for the Life of MeChildren's Dance Theater
4th Place High Score#42 Everywhere I GoNorthwest Dance and Acro
5th Place High Score#19 Dance With Me TonightAllegro Dance Studios
6th Place High Score#15 TornChildren's Dance Theater
7th Place High Score#22 Forest FiresNorthwest Dance and Acro
 
Performance Level - Teen Category - Solo
1st Place High Score (*)#80 Breathe MeDance Elite
2nd Place High Score#77 St.JudeChildren's Dance Theater
3rd Place High Score#63 New EndingDance Elite
4th Place High Score#62 I whistle a happy tuneChildren's Dance Theater
5th Place High Score#59 MedicineVIREO School of Performing Arts
 
Performance Level - Senior Category - Solo
1st Place High Score (*)#97 Do Your Thing High Impact Dance Academy
2nd Place High Score#104 White BloodAllegro Dance Studios
3rd Place High Score#100 Here comes the rain againChildren's Dance Theater
4th Place High Score#113 Survive High Impact Dance Academy
 
Performance Level - Mini Category - Duos and Trios
1st Place High Score#173 Little Red Wagon High Impact Dance Academy
2nd Place High Score#184 The World is NewRogue Dance Studio
 
Performance Level - Junior Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#186 RideChildren's Dance Theater
2nd Place High Score#170 I Want to Write You a SongVIREO School of Performing Arts
3rd Place High Score#128 You can drive a person crazyChildren's Dance Theater
4th Place High Score#165 Rise upChildren's Dance Theater
5th Place High Score#188 Love SomeoneRainier Dance Center
 
Performance Level - Teen Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#213 SwerveRainier Dance Center
2nd Place High Score#242 Don't let me downChildren's Dance Theater
3rd Place High Score#196 Endangered SpeciesDance Elite
4th Place High Score#241 MonstersVIREO School of Performing Arts
 
Performance Level - Mini Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#142 Little PartyCamano Dance Academy
2nd Place High Score#135 Come Fly With Me High Impact Dance Academy
3rd Place High Score#123 SneakernightNorthwest School of Dance
4th Place High Score#185 Broadway BabiesNorthwest Dance and Acro
 
Performance Level - Junior Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#144 Thanks For The Boogie RideAllegro Dance Studios
2nd Place High Score#175 Don't worry about meChildren's Dance Theater
3rd Place High Score#141 ApplauseDance Elite
4th Place High Score#172 NinjasCamano Dance Academy
5th Place High Score#159 Your SongAllegro Dance Studios
6th Place High Score#171 DreamsAllegro Dance Studios
7th Place High Score#183 Best That I CanDance Elite
 
Performance Level - Teen Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#231 50 WaysRainier Dance Center
2nd Place High Score#232 Coffee BreakVIREO School of Performing Arts
3rd Place High Score#237 Wherever you Will GoAllegro Dance Studios
4th Place High Score#233 SonDance Elite
5th Place High Score#223 One More Day to Dance with YouCamano Dance Academy
6th Place High Score#221 Sweet DreamsDance Elite
 
Performance Level - Senior Category - Groups and Lines
1st Place High Score#219 Just the SameChildren's Dance Theater
 
Performance Level - Junior Category - Productions
1st Place High Score (*)#119 Singing in the RainChildren's Dance Theater
2nd Place High Score#134 When You're An AddamsAllegro Dance Studios
 
Competitive Level - Mini Category - Solo
1st Place High Score#12 With LoveNorthwest Dance and Acro
2nd Place High Score#13 Jar of HeartsCamano Dance Academy
3rd Place High Score#3 FlyLeaps and Bounds Dance and Tumbling Center
 
Competitive Level - Junior Category - Solo
1st Place High Score (*)#36 RevivalNorthwest Dance and Acro
2nd Place High Score#29 HeliumNorthwest Dance and Acro
3rd Place High Score#46 Swanlake Pas de TriosNorthwest School of Dance
4th Place High Score#35 Driving in the CarChildren's Dance Theater
5th Place High Score#26 One DropIndependent
6th Place High Score#39 Twenty TwoNorthwest School of Dance
 
Competitive Level - Teen Category - Solo
1st Place High Score (*)#81 Bang BangNorthwest Dance and Acro
2nd Place High Score#68 EndingPlatinum Dance Center
3rd Place High Score#67 RiverNorthwest Dance and Acro
4th Place High Score#76 Blue Suede ShoesMelanie's Dance Unlimited
5th Place High Score#53 RefugeNorthwest Dance and Acro
6th Place High Score#74 She Used To Be MineNorthwest Dance and Acro
7th Place High Score#60 Look At Me NowNorthwest Dance and Acro
 
Competitive Level - Senior Category - Solo
1st Place High Score (*)#103 Mr. PianomanIGNITE
2nd Place High Score#106 Ghost In The WindNorthwest Dance and Acro
3rd Place High Score#94 At LastNorthwest Dance and Acro
4th Place High Score#98 Lanterns LitPlatinum Dance Center
5th Place High Score#93 BounceNorthwest School of Dance
6th Place High Score#101 EarthAspire Academy of Expressive Arts
7th Place High Score#99 Here With MeNorthwest School of Dance
 
Competitive Level - Mini Category - Duos and Trios
1st Place High Score#120 Soul Bossa Nova Leaps and Bounds Dance and Tumbling Center
2nd Place High Score#155 EmergencyNorthwest Dance and Acro
 
Competitive Level - Junior Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#168 DivaNorthwest School of Dance
2nd Place High Score#147 Here I comeChildren's Dance Theater
3rd Place High Score#169 TroubleNorthwest Dance and Acro
4th Place High Score#154 War of HeartsRoots Acro Sports
 
Competitive Level - Teen Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#253 My FriendNorthwest Dance and Acro
2nd Place High Score#248 We Are The OnesIssaquah Dance Theatre
3rd Place High Score#247 Sweet ArchitecPlatinum Dance Center
4th Place High Score#195 I'm BetterCamano Dance Academy
5th Place High Score#224 So ColdNorthwest School of Dance
 
Competitive Level - Senior Category - Duos and Trios
1st Place High Score#194 Send My LoveAllegro Dance Studios
2nd Place High Score#197 All We DoNorthwest School of Dance
3rd Place High Score#222 RunAspire Academy of Expressive Arts
 
Competitive Level - Mini Category - Groups and Lines
1st Place High Score#146 FabulousNorthwest School of Dance
2nd Place High Score#118 When I Grow UpNorthwest Dance and Acro
3rd Place High Score#177 RoxyLeaps and Bounds Dance and Tumbling Center
 
Competitive Level - Junior Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#162 Mini MagicNorthwest School of Dance
2nd Place High Score#145 Love's ComplaintNorthwest Dance and Acro
3rd Place High Score#151 Tea PartyCamano Dance Academy
4th Place High Score#153 Love ShackNorthwest School of Dance
5th Place High Score#152 If It Happened To YouPlatinum Dance Center
6th Place High Score#130 RiverCamano Dance Academy
 
Competitive Level - Teen Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#227 PracticeNorthwest Dance and Acro
2nd Place High Score#209 Love Is The Warmest ColorNorthwest Dance and Acro
3rd Place High Score#193 Depth Over DistancePlatinum Dance Center
4th Place High Score#191 WingsNorthwest School of Dance
5th Place High Score#243 A Humble UpgradeNorthwest School of Dance
6th Place High Score#229 PassagePlatinum Dance Center
 
Competitive Level - Senior Category - Groups and Lines
1st Place High Score#216 TruthNorthwest School of Dance
2nd Place High Score#236 Lucky StrikeNorthwest School of Dance
3rd Place High Score#252 Run The WorldAspire Academy of Expressive Arts
 
Competitive Level - Junior Category - Productions
1st Place High Score#189 Let it GrowNorthwest School of Dance
 
Competitive Level - Teen Category - Productions
1st Place High Score (*)#220 StormPlatinum Dance Center
2nd Place High Score#254 M-I-L-KCamano Dance Academy
 
Competitive Level - Junior Category - Super Productions
1st Place High Score (*)#161 Catch Me OutsideNorthwest Dance and Acro
 
PHAZE 1 SCHOLARSHIPS
Nathan WilkinsonDance Elite
Vivien PalmerNorthwest Dance and Acro
Paisleigh KennedyNorthwest School of Dance
Shileigh PorterNorthwest Dance and Acro
Matilda MathesonPlatinum Dance Center
Maia EnglundRainier Dance Center
 
PHAZE 2 SCHOLARSHIPS
Brayla BurkhalterAllegro Dance Studios
Evelyn LaneAllegro Dance Studios
Alexis OwensAllegro Dance Studios
Maya HollowayCamano Dance Academy
Madison ForteChildren's Dance Theater
Kayden KaletaChildren's Dance Theater
Liv CramerDance Elite
Reagan SheffieldEmerald City Dance Complex
Bennet BuglerEmerald City Dance Complex
Ariel LosadaIn Motion Co. Dance, Learning & Recreation
Lindy ReaganLeaps and Bounds Dance and Tumbling Center
Parker DistefanoNorthwest Dance and Acro
Cailyn OlinNorthwest Dance and Acro
Elowyn CatelNorthwest School of Dance
Audrey LeibmanPlatinum Dance Center
Daleceana Fudge-MinnisRainier Dance Center
Samara McDonaldRainier Dance Center
Carson MarshallRoots Acro Sports
Clementine StevensonAllegro Dance Studios
Isabelle AdamsCamano Dance Academy
Adalynn O'HarraCamano Dance Academy
Aliyah HienDance Elite
Sayu TamaokiIssaquah Dance Theatre
Charlotte WesemanNorthwest Dance and Acro
Jadon BrannerNorthwest School of Dance
Ethan SpragueNorthwest School of Dance
Mallory GiegerPlatinum Dance Center
Aubrey ParkPlatinum Dance Center
Madison BryantRainier Dance Center
 
PHAZE 3 SCHOLARSHIPS
Christiana BurkhalterAllegro Dance Studios
Alexis EntnerAllegro Dance Studios
Bailey CunninghamCamano Dance Academy
Faith LohnesCamano Dance Academy
Raya MahoneyCamano Dance Academy
Amber OlsonChildren's Dance Theater
Riley GrayumDuvall Performing Arts
Paris VazquezEmerald City Dance Complex
Sophia KowalczykIn Motion Co. Dance, Learning & Recreation
Cheyenne AmarNorthwest School of Dance
Susannah ReisdorfPlatinum Dance Center
Natalie CoonPlatinum Dance Center
Alinna TillerVIREO School of Performing Arts
Brooke EnglandIndependent
Olivia GlennLFW Dance Studios
Grace Ann KominakLFW Dance Studios
Riley SwansonChildren's Dance Theater
Madi Mullineux PerraultDance Elite
Austin BAKERMelanie's Dance Unlimited
Maquinna WahlbergNorthwest Dance and Acro
Kimi BurkleNorthwest School of Dance
Emily CainMelanie's Dance Unlimited
Marissa MathesonPlatinum Dance Center
 
PHAZE 4 SCHOLARSHIPS
Sloane LoudenbackAllegro Dance Studios
Camryn CroftCamano Dance Academy
Katya McMullenChildren's Dance Theater
Rachel GaratDuvall Performing Arts
Taylor GrayumDuvall Performing Arts
Dakota RoosHigh Impact Dance Academy
Christina CaldenNorthwest School of Dance
Sedra JonesNorthwest School of Dance
Mackenzie ClarkeNorthwest School of Dance
Noelle GregoriniPlatinum Dance Center
Cierra PotterPlatinum Dance Center
Raishad WoodiestRainier Dance Center
 
ALL-STARS
Dawson PaffumiIndependent
Funmilayo SofolaIGNITE
Alli EdwardsPlatinum Dance Center
Alicia HawkinsNorthwest Dance and Acro
Isabella SpidellNorthwest Dance and Acro
Rachel StallcupNorthwest Dance and Acro
Amanda UeltschiNorthwest Dance and Acro
 
HEART OF GOLD AWARDS - IDANCE4ACURE
MORE INFORMATION
Addie MoseankoMelanie's Dance Unlimited#7 "Mama, I'm A Big Girl Now"
Adalynn O'HaraCamano Dance Academy#37 "Shouldn't Come Back"
Destiny WilsonNorthwest Dance & Acro#88 "Just Say"
 
RHYTHMIC SOULS TAP SCHOLARSHIPS
MORE INFORMATION
MiReya Rodriguez-CarrollRanier Dance Center
Savannah OwenAllegro Dance Studios
Alyssa ParkPlatinum Dance Center
Anna WaltzIssaquah Dance Theater
 
JUST DANCE CUSTOMS STANDOUT AWARD
MORE INFORMATION
Charlotte WesemanNorthwest Dance & Acro
Lucia MattioliChildren's Dance Theater
 
ARTISTIC DANCE DESIGNS CLASS ACT AWARD
MORE INFORMATION
Camano Dance AcademyTerah Partidge
Northwest School of DanceStephanie Clake
 
POINT PARK UNIVERSITY SUMMER DANCE PROGRAM SCHOLARSHIPS
MORE INFORMATION
MiReya Rodriguez-CarrollRanier Dance
Christina CaldenNorthwest School of Dance
Brielle SydowIndependent
 
GO 2 TALENT AGENCY (GTA) INDUSTRY AWARD
MORE INFORMATION
Alyssa ParkPlatinum Dance Center
 
STUDIO SCHOOL LOS ANGELES
MORE INFORMATION
Summer ScholarshipAudrey CohenAllegro Dance Studios
Summer ScholarshipFunmilayo Sofola IGNITE
College Acceptance Abigail HauNorthwest Dance and Acro
 

About The Event

Be a part of Dupree Dance's 40 Year Anniversary Tour!

The quality of each Dupree Dance event is reflected on the faces and in the sentiment of every attendee!  Dupree Dance brings an amazing faculty of six successful, industry-clad dancers and choreographers who teach a wide variety of dynamic master classes throughout each day of the workshop.  The class content for each level will include (but is not limited to) Ballet, Tap, Jazz, Jazz Funk, Lyrical/Contemporary, Hip Hop, Musical Theatre and Technique.  There are a total of 5 class levels to choose from depending on both the age and ability of each registered dancer.  

Classes will run from 8 am until 2 pm on both Saturday and Sunday.   You may click on the sample schedule or exact class schedule below.  Sample schedules are replaced by the exact class schedule no later than one month prior to each event.  

We have an optional competition for convention-registered dancers that will begin between 2-3 PM on Saturday and is free to all observers!  In most cities, we also hold a Friday competition that will likely contain a portion or all of the solo and duo/trio entries.  It is also possible that some of our age division group, line and/or production routines will also compete on Friday.  Make sure to inform your dancers and dance families so they can plan ahead for a potential Friday competition start.  Dupree will communicate with registrants via email within one week post-registration deadline as to our general competition details at your event.

In addition to learning amazing technique and innovative choreography, dancers of all ages and abilities will learn to surrender any worry, fear, and ego and to trust and honor their own uniqueness. Students and teachers will undoubtedly leave our conventions and competitions with wonderful memories and a refreshed outlook on the artistry of dance.

Feel free to explore our website to obtain further details about both our convention and competition under General Information.

           


Event Location

Hyatt Regency Lake Washington
1053 Lake Washington Blvd N Renton, WA 98056
Seattle, WA 98056
Visit Hotel Site
     
Special Dupree Dance Room Rate


Waterfront Hotel at Seattle's Southport 
Located on the shores of Lake Washington, Hyatt Regency Lake Washington at Seattle’s Southport perfectly combines the natural beauty of the Pacific Northwest with modern amenities. Enjoy access to downtown Seattle, Mount Rainier National Park, Gene Coulon Memorial Beach Park, and more. Spend your time shopping, dining, or hiking, then return to your comfortable room in Renton.
What Makes a Seamless Stay:
  • Lakefront accommodations: 347 spacious guestrooms and suites with unparalleled views
  • Delicious all-day dining: Our waterfront restaurant offers cuisine inspired by the Pacific Northwest, or enjoy 24-hour dining options from The Market
  • Location, location, location: Explore Cougar Mountain Regional Wildland Park, kayak on Lake Washington, shop at The Landing, and much more
  • Ample on-site amenities: Enjoy the complimentary Wi-Fi, indoor saline pool, on-site spa, and 24-hour StayFit™ Gym
  • Indoor-outdoor event space: 60,000 sq ft of flexible meeting and event space, including 25,000 sq ft of outdoor event space
  •  


Map


View Larger Map





Upcoming Events Register for an Event Special Offers FAQ Blog Site Map

© 2018. Dupree Dance. All rights reserved.  Terms of Use  |  Privacy Policy  |  Contact        



Web Design & Development by Interaria






Log In Register For An Event
To reach us by phone, please call 817-488-2233