Upcoming Events Past Events

Past Events


Chicago, IL

October 7-8, 2017



Results

Performance Level - Mini Category - Solo
1st Place High Score (*)#25 Word UpRevolution Dance Company
2nd Place High Score#17 When She Loved MeStudio 4
3rd Place High Score#11 Big NoiseFinale Studio
4th Place High Score#27 Jump In The LineDonna Brum Dancers
5th Place High Score#30 BelieverIndependent
6th Place High Score#22 WorkDowners Grove School of Dance
 
Performance Level - Junior Category - Solo
1st Place High Score (*)#187 Baby I'm A StarRevolution Dance Company
2nd Place High Score#105 HealFinale Studio
3rd Place High Score#184 Do Your ThingDonna Brum Dancers
4th Place High Score#157 ThunderRevolution Dance Company
 
Performance Level - Teen Category - Solo
1st Place High Score (*)#57 Sunshine SongAKA Dance
2nd Place High Score#70 Across the UniverseAKA Dance
3rd Place High Score#80 Sink My FeetAKA Dance
4th Place High Score#89 Hot Air Balloon Independent
5th Place High Score#55 Johnny B. GoodeMundelein Dance
6th Place High Score#83 Wonderful WorldAKA Dance
 
Performance Level - Senior Category - Solo
1st Place High Score (*)#122 PlanetariumMundelein Dance
2nd Place High Score#147 ConquerorCreative Dance Center
3rd Place High Score#170 I Want To Be A RocketteMundelein Dance
4th Place High Score#162 Dark SideCreative Dance Center
 
Performance Level - Mini Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#13 Let Go!Connections Studio
2nd Place High Score#10 TurbulenceDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#15 Shake It OffRevolution Dance Company
4th Place High Score#5 Shake The RoomRevolution Dance Company
 
Performance Level - Junior Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#40 Echoes in RainConnections Studio
2nd Place High Score#35 Somewhere Only We KnowMundelein Dance
3rd Place High Score#36 Word UpConnections Studio
4th Place High Score#43 BarcelonaMundelein Dance
 
Performance Level - Teen Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#59 JealousAKA Dance
2nd Place High Score#63 EnvyAKA Dance
3rd Place High Score#51 Drops Of JupiterMundelein Dance
4th Place High Score#66 Carry OnAKA Dance
 
Performance Level - Mini Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#97 Brown Eyed GirlThe Turning Pointe
2nd Place High Score#199 Slow DownDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#109 Brown Eyed GirlMegleo's School of Dance
4th Place High Score#115 You ThoughtDonna Brum Dancers
5th Place High Score#121 Angel by the WingsThe Kinetic Dance Company
 
Performance Level - Junior Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#188 MaverickThe Turning Pointe
2nd Place High Score#103 Jock Jams MegamixThe Turning Pointe
3rd Place High Score#108 If They Could See Me NowDonna Brum Dancers
4th Place High Score#137 Im a Good GirlThe Turning Pointe
5th Place High Score#135 Generation ZDonna Brum Dancers
6th Place High Score#160 DreamgirlsThe Turning Pointe
 
Performance Level - Teen Category - Groups and Lines
1st Place High Score#116 Castle on the HillAKA Dance
2nd Place High Score#169 The RoseMegleo's School of Dance
 
Performance Level - Senior Category - Groups and Lines
1st Place High Score#178 Work SongCreative Dance Center
2nd Place High Score#183 Unfaithful Creative Dance Center
 
Performance Level - Mini Category - Productions
1st Place High Score#104 Candy ManDonna Brum Dancers
 
Performance Level - Junior Category - Productions
1st Place High Score (*)#173 Under the BoardwalkAKA Dance
2nd Place High Score#185 Some NightsMantyDance
 
Performance Level - Junior Category - Super Productions
1st Place High Score (*)#127 Work ItMantyDance
 
Competitive Level - Mini Category - Solo
1st Place High Score#16 Little MeFinale Studio
2nd Place High Score#48 Spanish RoseFinale Studio
3rd Place High Score#14 Run Away Baby Finale Studio
 
Competitive Level - Junior Category - Solo
1st Place High Score (*)#153 Trisk TraskConnections Studio
2nd Place High Score#164 Dream A Little DreamStudio 4
3rd Place High Score#145 See You AgainSunshine Dance Project
4th Place High Score#182 Wild Is The WindSunshine Dance Project
5th Place High Score#156 Falling ShortSunshine Dance Project
6th Place High Score#117 Hurt for MeSunshine Dance Project
7th Place High Score#110 Fresh To DeathSunshine Dance Project
8th Place High Score#175 WeiggtClassical Dance Academy
9th Place High Score#91 Out On A LimbSunshine Dance Project
10th Place High Score#176 ClownSunshine Dance Project
 
Competitive Level - Teen Category - Solo
1st Place High Score (*)#67 Sigh No MoreIndependent
2nd Place High Score#78 TapSherry's Academy of Dance
3rd Place High Score#74 BluebirdAKA Dance
4th Place High Score#52 Beauty And The BeastDonna Brum Dancers
 
Competitive Level - Senior Category - Solo
1st Place High Score (*)#197 LoveDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#198 PerfectDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#193 CryFinale Studio
4th Place High Score#192 Fidelity AKA Dance
 
Competitive Level - Mini Category - Duos and Trios
1st Place High Score#31 Primative Finale Studio
2nd Place High Score#6 Magic of FriendshipFinale Studio
3rd Place High Score#41 Ding Dong The Witch Finale Studio
 
Competitive Level - Junior Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#34 DangerousDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#44 What's Going OnClassical Dance Academy
3rd Place High Score#46 Dance With Y DaddyDonna Brum Dancers
4th Place High Score#38 The GreatestDonna Brum Dancers
5th Place High Score#7 Count on Me Finale Studio
 
Competitive Level - Teen Category - Duos and Trios
1st Place High Score (*)#88 WavesJenny's Dance Centre
2nd Place High Score#87 Awake My SoulAKA Dance
3rd Place High Score#50 Double RainbowAKA Dance
4th Place High Score#62 Beautiful ThingsDonna Brum Dancers
 
Competitive Level - Senior Category - Duos and Trios
1st Place High Score#85 Be HappyDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#68 Turn to StoneDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#75 Bang BandDonna Brum Dancers
 
Competitive Level - Junior Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#102 What I Like About YouDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#139 To Find YouDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#113 Pink PantherDonna Brum Dancers
4th Place High Score#189 Because Of YouDonna Brum Dancers
 
Competitive Level - Teen Category - Groups and Lines
1st Place High Score (*)#200 ChanceDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#132 We Are HumbleDonna Brum Dancers
3rd Place High Score#174 Growing PainsThe Kinetic Dance Company
4th Place High Score#190 White FlagThe Kinetic Dance Company
 
Competitive Level - Senior Category - Groups and Lines
1st Place High Score#143 PicturesDonna Brum Dancers
2nd Place High Score#98 MermaidsDonna Brum Dancers
 
Competitive Level - Junior Category - Productions
1st Place High Score#114 Rise upThe Kinetic Dance Company
 
Competitive Level - Junior Category - Super Productions
1st Place High Score (*)#128 AladdinDonna Brum Dancers
 
PHAZE 1 SCHOLARSHIPS
Huxley McWilliamsAKA Dance
Pressley HuyvaertCreative DanceN'
Alyvia BloedornMantyDance
Jeanie BarbieriMegleo's School of Dance
Samantha SchlueterRevolution Dance Company
Dayna FlemingStudio 4
Marin McCollamSunshine Dance Project
Deegan O'ReelSynergy FX
Scarlett SchmitzThe Kinetic Dance Company
Ashton CampbellThe Turning Pointe
Jera CalvertVeracity Dance Project
 
PHAZE 2 SCHOLARSHIPS
Sofiya JonesAKA Dance
Keira LarsenAKA Dance
Sofia MyersClassical Dance Academy
Mikayla EgleConnections Studio
Emma GorterCreative Dance Center
Emily PickrumCreative Dance Center
Emily VodgesCreative Dance Center
Miabella MarshallCreative Dance Center
Azlynn KlugeDance Attitudes
Makenna LimingDonna Brum Dancers
Abigail SimagaDonna Brum Dancers
Addison SchalkDonna Brum Dancers
Madison PaulauskiDonna Brum Dancers
Melia HincherickFinale Studio
Ava SpicerFinale Studio
Kierra StrauseKim's School of Dance and Tumbling
Bella BraaschM&M Dance
Hailey ConardMantyDance
Olivia EberhardtMantyDance
Kylie MetoxenMantyDance
Maddy SullivanMegleo's School of Dance
Riley StevensMegleo's School of Dance
Trinity WoznyMegleo's School of Dance
Makenzie StogdillM&M Dance
Stephanie AquinoMundelein Dance
Sarah PageMundelein Dance
Sanaa ShawPanda Studios
Sydney NeschisPanda Studios
Brinkley HejzaRaise The Barre
Norah FoxRaise The Barre
Jersey CasernoRevolution Dance Company
Carly MusschootRevolution Dance Company
Ava ModineStudio 4
Kate HarveySunshine Dance Project
Mia BrogleSunshine Dance Project
Heidi SchoenherrSunshine Dance Project
Kayla CheathamThe Kinetic Dance Company
Olivia GibbsThe Kinetic Dance Company
Olivia MartinezThe Turning Pointe
Lilly BaileyVeracity Dance Project
Ella OlstadVeracity Dance Project
Delaney WixomVeracity Dance Project
Alyx HeinrichWater Street Dance Co.
Afton RonnaWater Street Dance Co.
 
PHAZE 3 SCHOLARSHIPS
Hannah CampbellAKA Dance
Tatum GreshamClassical Dance Academy
Sarah Rose VickermanClassical Dance Academy
Isabella LabedzConnections Studio
Brianne TrevillianConnections Studio
Elizabeth SantiagoCreative Dance Center
Hanna AndersonDance Attitudes
Madeline SwantkoDonna Brum Dancers
Kallisty AdkinsDance Attitudes
Emma BussanDance Attitudes
Aubrey BryantFinale Studio
Raegan VanDuyneFinale Studio
Faith TaetsKim's School of Dance and Tumbling
Mia BrandonisioM&M Dance
Angelea RaedelMantyDance
Tess HartMegleo's School of Dance
Addison SalskiMundelein Dance
Terrance WestPanda Studios
Savana ShippPanda Studios
Madeleine BamfordRaise The Barre
Megan GardnerRaise The Barre
Molly FoxRaise The Barre
Vynessa GaerteRaise The Barre
Annsley HelenhouseSunshine Dance Project
Mary CrumSunshine Dance Project
Skylar PetersonSunshine Dance Project
Cira CattenheadThe Kinetic Dance Company
Mia PetersonThe Kinetic Dance Company
Addison KnoxThe Turning Pointe
Grace Long Veracity Dance Project
Gabriella TrollopVeracity Dance Project
Kara TiesmanWater Street Dance Co.
Jordan KellenbergerIndependent
Janelle WeibergIndependent
 
PHAZE 4 SCHOLARSHIPS
Daylin AyalaAKA Dance
Lynnea NjoyaAKA Dance
Vanessa NelsonAKA Dance
Kennedi JohnsonClassical Dance Academy
Caroline HuttnerCreative Dance Center
Anna NestlerCreative DanceN'
Maddie WittenDonna Brum Dancers
Nicole SpallDonna Brum Dancers
Regan O'BrienM&M Dance
Avery SmithM&M Dance
Dayna TeemerMundelein Dance
Hannah AlpersteinReverie Dance Academy
Layne PetlakReverie Dance Academy
Alyssa SloughRevolution Dance Company
Alex CooperThe Kinetic Dance Company
Sydney MallonVeracity Dance Project
Camille PetersWater Street Dance Co.
Nathan MattixIndependent
Anna LabriolaIndependent
 
ALL-STARS
Bailey SchalkDonna Brum Dancers
Alexis MankoffJenny's Dance Centre
Brianna KiernanRaise The Barre
Hailey DonahueRaise The Barre
Claire StaruckSunshine Dance Project
Mary Kate McNulty Veracity Dance Project
Kevin OcampoJenny's Dance Studio
Victoria StromIndependent
Alex WareReverie Dance Academy
 
RHYTHMIC SOULS TAP SCHOLARSHIPS
MORE INFORMATION
Sophia Alberico
Kiersten Brown
Claire Kostecki
Derek Lee
Ryley McGuckin
Maddie Murin
Lynnea Njoya
Victoria Strom
 
JUST DANCE CUSTOMS STANDOUT AWARD
MORE INFORMATION
Emma SheilaFinale Studio
Daylin AyalaAKA Dance
 

About The Event

The quality of each Dupree Dance event is reflected on the faces and in the sentiment of every attendee!  Dupree Dance brings an amazing faculty of six successful, industry-clad dancers and choreographers who teach a wide variety of dynamic master classes throughout each day of the workshop.  The class content for each level will include (but is not limited to) Ballet, Tap, Jazz, Jazz Funk, Lyrical/Contemporary, Hip Hop, Musical Theatre and Technique.  There are a total of 5 class levels to choose from depending on both the age and ability of each registered dancer.  

Classes will run from 8 am until 2 pm on both Saturday and Sunday.   You may click on the sample schedule or exact class schedule below.  Sample schedules are replaced by the exact class schedule no later than one month prior to each event.  

We have an optional competition for convention-registered dancers that will begin between 2-3 PM on Saturday and is free to all observers!  In most cities, we also hold a Friday competition that will likely contain a portion or all of the solo and duo/trio entries.  It is also possible that some of our age division group, line and/or production routines will also compete on Friday.  Make sure to inform your dancers and dance families so they can plan ahead for a potential Friday competition start.  Dupree will communicate with registrants via email within one week post-registration deadline as to our general competition details at your event.

In addition to learning amazing technique and innovative choreography, dancers of all ages and abilities will learn to surrender any worry, fear, and ego and to trust and honor their own uniqueness. Students and teachers will undoubtedly leave our conventions and competitions with wonderful memories and a refreshed outlook on the artistry of dance.

Feel free to explore our website to obtain further details about both our convention and competition under General Information.

           


Event Location

Westin Lombard Yorktown Center
70 Yorktown Center
Chicago, IL 60148
Visit Hotel Site
     
Special Dupree Dance Room Rate

Tranquility Just West of Chicago
Located just 30 minutes west of Chicago and steps from Yorktown Shopping Center, with plentiful shops, restaurants, and evening activities, the hotel is easily accessible from all major expressways as well as O'Hare International and Midway airports.
 
Superb Facilities, Stylish Events
Indulge in a cocktail at Harry Caray's Italian Steakhouse or enjoy fresh seafood at Holy Mackerel!. Beyond our 39,000 square feet of flexible, stylish event space, we offer an uplifting WestinWORKOUT® Fitness Studio, a heated lap pool, and a relaxing lobby.
 
Plush Amenities and Premium Views
Our 18-story building provides views of the Chicago skyline from many of our 500 guest rooms, including 26 suites—some boasting private terraces. With the Westin Heavenly Bed® and Heavenly Bath®, you'll leave feeling better than when you arrived.


Map


View Larger Map





Upcoming Events Register for an Event Special Offers FAQ Blog Site Map

© 2013. Dupree Dance. All rights reserved.  Terms of Use  |  Privacy Policy  |  Contact        



Web Design & Development by Interaria






Log In Register For An Event
To reach us by phone, please call 817-488-2233